Co je nového v projektu Moje restaurace?

ZPRAVODAJ MOJE RESTAURACE

Zdravím vás,

 

stejně jako vy, i já vyhlížím sluníčko, zahrádky a hosty, kteří si po zimě budou chtít užít drink a jídlo na čerstvém vzduchu. Vždy mě ta zima přijde strašně dlouhá. Leden a únor jsou měsíce, které snad nikomu v gastru nedělají radost. Tedy až na kavárny. Podle dat, které mám k dispozici to jsou právě bistra a kavárny, která jsou vítězi současné situace. Konec zimy vyhlíží i vesnické hospody, které jsou naopak těmi, kteří nyní, podle dat, bojují ze všech nejvíce. Při započítání inflace jim tržby klesly o více než 35% oproti roku 2019. Na vesnicích je to vidět, vesnické hospody končí, a pokud nenajdou v době zdražování a úsporným režimem poptávky hostů udržitelný obchodní model, budou pod neskutečným tlakem.

 

Věřím, že malou inspirací na to, jak tento tlak zvládnout, může být i poslední podcast z řady Velká Žranice od Lukáše Hejlíka, kde se diskutovaly výzvy regionálního gastra. Poslechněte si ho zde:

https://open.spotify.com/episode/1H8TnxAAvlAPB9Ic22U6Ll?si=89e4508540f44c9a

 

Tato nelehká doba klade nároky na to, abychom zkoušeli nové věci a nebáli se změn. Jedné se však velmi bojím a budu dělat vše proto, aby nepřišla. A tou je ministrem Stanjurou plánované plošné zvýšení sazeb DPH v gastronomii. Už podle jednoduchých propočtů by toto znamenalo zásadní ránu všem podnikatelům, kteří za sebou nemají lehké roky. Musíme proto konstruktivní kritikou tento návrh jasně odmítnout.

 

Přeji vám hodně zdaru a ať se povede jarní rozběh sezóny.

Ing. Luboš Kastner
člen představenstva AMSP ČR a garant projektu Moje restaurace

 

Pivo zdražuje, Češi si tak raději zajdou na kávu. Daří se také menším bistrům a koktejl barům

V pražském centru už není výjimkou dát v hospodě za půllitr piva i 70 korun. Jenže se ukazuje, že lidé kvůli tomu hospody navštěvují o poznání méně.

 

Důvodem může být psychologický efekt, který cena piva na hosty má. Když se přehoupne přes 50 korun, mnozí si rozmyslí, jak často „na jedno“ vyrazí. A podle Luboše Kastnera, zástupce gastronomů v Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR, lidé nejsou tak citliví na růst cen v jiných segmentech.

 

„Zatímco v kavárnách hostům nevadí dát za croissant a kávu třeba 200 korun, v hospodách – zejména u piva – si zvykli cenu srovnávat téměř na koruny. Možná tak právě teď přichází krize maloměstského hospodského formátu, jak jsme ho dosud znali,“ říká Kastner. I data z Dotykačky ukazují, že na velikosti obce, v níž se podnik nachází, záleží. Čím větší město, tím vyšší obrat tamní podniky mají.

 

„Zatímco lidé ve městech si nechtějí nechat vzít zážitky, lidé na menších městech a vesnicích je viditelně omezují. Outsiderem budoucnosti se jeví formát vesnické hospody. Neznamená to konec české hospodské kultury, jen její radikální a velmi rychlou proměnu,“ dodává Luboš Kastner.

Celý článek
 

Nůžky se otevírají. V gastronomii nejvíce trpí vesnické hospody

Tuzemská gastro scéna prochází proměnou. Obor jako celek si od roku 2019 polepšil v prvních dvou měsících v tržbách o třetinu, meziročně pak o 13 procent. To ale odpovídá nárůstu cen, tudíž zdánlivě se situace příliš neliší od období před pandemií. Meziročně se také zvýšil podíl transakcí platebními kartami z 24 na 47 procent, vyplývá to z dat Dotykačky.

 

Kastner také zmiňuje také vládní návrh zvýšení plošného DPH. „Plošné navýšení DPH by bylo pro mnohé podniky likvidační. Vesnické podniky by skončily úplně, menší města by měla problém. „Absolutně mi to nedává smysl. Vlivem vyšších cen bychom zaznamenali významný odliv hostů, a to i ve městech. Navíc by určitě malé vesnické podniky přešly do černé ekonomiky, aby přežily,“ dodává Kastner.

Celý článek
 

Průzkum AMSP ČR: Úspory a chytrá řešení jsou pro menší firmy příliš nákladné. Korporace mají výhodu

Pod pojmem „Úspory a chytrá řešení“ si majitelé, jednatelé a ředitelé malých a středních podniků nejčastěji představují IT služby, zjednodušení, úsporu a efektivitu. Největší překážkou přijímání takových řešení ale je, že jsou příliš nákladná. Firmy se také obávají nenávratnosti své investice. Zjistil to výzkum, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uskutečnila v únoru na vzorku 255 firem do 250 zaměstnanců agentura Ipsos.

 

Zároveň ale téměř pětina firem neví, co si pod pojmem „chytrá řešení“ představit. „Poukazuje to na absenci širší osvěty, ale i zběsilé terminologické tempo, které zejména segment menších firem není často schopen pojmout,“ podotýká místopředsedkyně AMSP ČR Pavla Břečková.

 

Nejčastěji využívanými chytrými řešeními jsou podle výzkumu software a IT technologie. Nejvíce známými chytrými řešeními jsou systémy nahrazující papírové dokumenty, BankID a chytré ovládání. Devět z deseti firem udává, že je s těmito řešeními obeznámeno. Zároveň se firmy chystají implementovat chytrý monitoring energií.

Celý článek
 

Podcast #81: Svět zaměstnaneckých benefitů

Host: Vladimír Rejlek, Marketing & Innovation Director, Edenred

 

Co se dozvíte?
– Kam se za poslední dobu vyvinuly zaměstnanecké benefity a jaké mají zaměstnanci nejraději?
– Co přináší svět zaměstnaneckých benefitů malým a středním podnikům?
– Jak se mohou restaurace zapojit do programu FOOD?
– Digitalizace a trendy zaměstnaneckých benefitů

Podcast na YouTube
Podcast na Spotify
 

Bc. Iveta Kocmanová

event manažerka

projektová manažerka: Moje restaurace a Podnikavá žena

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Více informací o projektu
Vaše logi
Partneři projektu
Vaše logi
 

Iveta Kocmanová |  event manažerka  |  AMSP ČR  |  kocmanova@amsp.cz  | +420 604 306 800

Sokolovská 100/94, METEOR Centre Office Park B
http://amsp.cz/

Pokud nechcete dostávat další e-maily, snadno můžete jejich zasílání úplně zrušit.