Co je nového v projektu Moje restaurace?

ZPRAVODAJ MOJE RESTAURACE

Zdravím Vás po delší době,

 

z pohledu čísel hrubých tržeb to vypadá, že jsme si prošly rekordním jarem. Všem, kteří ale své obchodní výsledky zkoumají důkladně a zodpovědně je jasné, že není důvod k radosti. Nákladová inflace nemá obdoby a po úvodním šoku se dostavuje velké rozladění z chování dodavatelů. Některá zdražení totiž nedávají žádný smysl. I díky velké fragmentaci gastronomie, resp. naší malé síle vůči dodavatelům s tím nic neuděláme a musíme tento fakt s velkou nelibostí akceptovat. Jsme bohužel v situaci, kdy zdražování v oblasti vstupů nemůžeme v plné výši přenést na zákazníka.

 

Dochází tak k několika jasným zákonitostem. Ztenčuje se naše možnost vytvářet zisk, a tím i rezervy na budoucí období. A dochází též k tomu, že vícero provozovatelů uchyluje k praktikám z 90. let. To možná způsobí, že ekonomicky přežijí, ale vůbec to není dobré pro celkový rozvoj české gastronomie. Nelze se tomu však moc divit. Ti, kteří přežili roky s covidem se prostě nechtějí vzdát nyní, kdy již rizika covidu přeci jen nejsou tak akutní. Nejvíce trpět budou podnikatelé a následně i zákaznický zážitek zejména na vesnicích a menších městech. Ochota zákazníka akceptovat vyšší cenu je tam podstatně nižší.

 

A to se týká i klíčového produktu pro českou gastronomii, kterým je pivo. Zvláště v této době se pivo stává trochu danajským darem, protože naše neschopnost navyšovat rychleji jeho cenu pouze způsobí pokles hrubé marže, která je už teď silně podprůměrná. Jiná cesta ale ekonomicky není. Musíme být schopni se do nových etap přenést dobrou službou a říct si adekvátní cenu, která nám umožní solidně v našem oboru podnikat. I za cenu toho, že nám to možná krátkodobě způsobí určité turbulence. Klíčem k úspěchu je odvaha a dobrá služba.

 

Přeji vám tedy hodně odvahy!

Ing. Luboš Kastner
člen představenstva AMSP ČR a garant projektu Moje restaurace

 

Staňte se partnery již 3. ročníku Studuj gastro

Motivační soutěžní koncept, ve kterém studenti všech ročníků gastronomických škol a pedagogové a zástupci gastronomických škol motivují studenty posledních ročníků základních škol ke středoškolskému studiu gastronomie.

 

Cíle programu:

  • Pozvednout reputaci gastronomických oborů a motivovat k jejich studiu
  • Podpora vzdělávání a profesionalizace v gastronomii

 

Forma soutěžního zapojení škol a studentů je výhradně přes sociální média, prostřednictvím kterých proběhne i vyhodnocení.

Více informací
 

Snížili jsme teplotu o dva stupně, úspora byla ohromná. Jak drahota učí firmy šetřit

Skokový růst cen energií pozorují s obavami nejen domácnosti, ale i firmy. Kvůli zdražování elektřiny a plynu přijímají úsporná opatření, v kancelářích třeba méně používají klimatizaci a v restauracích zase na noc vypojují spotřebiče ze sítě.

 

"V restauracích samozřejmě nemohou vypnout ledničku, kde mají maso. Používají ale třeba hodně spotřebičů, které jsou za normálních okolností přes noc v zásuvce, nyní se je snaží odpojovat, když je zrovna nepoužívají. Samozřejmě se snaží také zhasínat, protože světel v restauracích je mnoho," popisuje pro Aktuálně.cz gastronom Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, jak se restauratéři snaží šetřit energie.

Celý článek
 

Restaurace v kraji zdražují.

Lidé si nosí jídlo z domova a šetří i na pivě

Restaurace ve Zlínském kraji zdražují, ubývají jim hosté a provozovatelé budoucnost nevidí růžově. Zdražování nutí lidi šetřit. Z nejnovějšího průzkumu agentury Ipsos vyplývá, že si lidé častěji nosí jídlo z domova a odklánějí se od stravování v restauracích.

 

Podle odborníků restauračním zařízením nezbude, než se tomuto nepříznivému trendu přizpůsobit. „Hospody musí zásadně změnit své koncepty, jinak budou mít na podzim velké problémy,“ míní zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Luboš Kastner.

Celý článek
 

Český gastronomický podcast

Lukáš Nevyjel, Nota Bene - Ve dvaceti jsem si myslel,
že si otevřu hospodu a budu hned úspěšnej

Lukášova cesta ke známé Vinohradské restauraci Nota Bene byla klikatá, stejně jako jeho mládí a zkušenosti, které na té cestě posbíral. Má osobitý přístup a ta cesta je jeho. Co si myslel, když mu bylo dvacet, jak se dostal ke gastronomii, co si o ní myslel. Co dělal v Kamýku a jak vznikl koncept Nota Bene. Jak si vybírá suroviny a vůbec, jak to dělá a jak myslí. Lukášovo cesta je hodně inspirativní v tom, jak si vyšlapal, jak si sám udělal a je jasný, že Lukáš do českého gastro světa ještě s něčím přijde, ta jeho cesta nemá konec.

Podcasty na Spotify
Podcasty na YouTube
 

Projekt Česko platí kartou – platební terminál zdarma lze získat do konce března 2023

Více informací
 

Bc. Iveta Kocmanová

event manažerka

projektová manažerka: Moje restaurace a Podnikavá žena

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Více informací o projektu
Vaše logi
Partneři projektu
Vaše logi
 

Iveta Kocmanová |  event manažerka  |  AMSP ČR  |  kocmanova@amsp.cz  | +420 604 306 800

Sokolovská 100/94, METEOR Centre Office Park B
http://amsp.cz/

Pokud nechcete dostávat další e-maily, snadno můžete jejich zasílání úplně zrušit.